Dažniausiai užduodami klausimai apie saulės elektrines

 

Kokį stogo plotą užims saulės elektrinė?

Pirmiausia reikia nusistatyti kokio galingumo elektrinės jums reikia. 10kW saulės elektrinė per metus jums pagamins nuo 9000kWh iki 10000kWh, ir tokios elektrinės plotas gali būti nuo 50m² iki 150m² (priklausomai nuo saulės modulių tipo). Tiems, kurie gali skirti pakankamai ploto, rekomenduojame rinktis CIGS/CdTe technologijų saulės modulius, nes jų kainos ir per metus pagaminamos elektros energijos kiekio santykis yra geriausias (10kW elektrinė užims nuo 70m² iki 80m² stogo ploto).

 

Kiek kainuoja 1m² stogo danga iš saulės modulių?

1m² stogo dangos iš saulės modulių kaina labiausiai priklauso nuo saulės modulių tipo, ir nežymiai nuo jų montavimo būdo. Norintiems gauti daugiau energijos iš mažesnio ploto stogo danga kainuos brangiau, ir atvirkščiai. 2015 metais 1m² kaina svyruoja nuo 350Lt iki 800Lt (~100-230EUR), ir čia jau įskaičiuota visa papildoma įranga, reikalinga saulės elektrinės paleidimui (įtampos keitikliai, montavimo konstrukcijos, kabeliai ir kt. elektrotechnika). Darbų kaina derinama kiekvienu atveju atskirai, nes reikia atsižvelgti į pastato aukštingumą, objekto vietovę ir technikos privažiavimo galimybes.

 

Kuo skiriasi berėmiai saulės moduliai nuo modulių su aliuminio rėmais? Kokie montavimo ir kainų skirtumai?

Jau pats pavadinimas „berėmiai" sufleruoja, jog šie moduliai neturi papildomo juos sutvirtinančio rėmo. Berėmiuose saulės moduliuose fotovoltinės celės yra įlaminuotos tarp dviejų stiklų (bent vienas iš jų būtinai bus grūdintas) ir visas saulės modulis atrodo tarsi storo stiklo plokštė su viduje integruotomis celėmis. Dažniausiai pasitaikantis berėmių saulės modulių storis yra 6-8 mm, o saulės modulių su aliuminio rėmu  - 30-50mm.

Jeigu berėmiai saulės moduliai pagaminti iš amorfinio tipo celių (dažniausiai pasitaikančios spalvos rausvai ruda ir juoda), tai jų kaina bus žemesnė nei dažniausiai naudojamų monokristalinio (juodos, tamsiai mėlynos spalvos) ar polikristalinio (mėlynos spalvos) tipo saulės modulių. Jeigu berėmiai moduliai pagaminti iš monokristalinio ar polikristalinio tipo celių, tai jų kaina bus dvigubai aukštesnė nei modulių su aliuminio rėmu. Monokristaliniai ir polikristaliniai moduliai brangesni dėl jų didesnio efektyvumo - jie tą patį efektą išgauna iš maždaug du kartus mažesnio ploto nei amorfinio tipo saulės moduliai. Dažnais atvejais amorfinio tipo saulės moduliai turi keletą privalumų - jie ženkliai pigesni, uždengia dvigubai didesnį stogo plotą ir atrodo labai estetiškai.

Montuojant berėmius "storo stiklo" modulius reikia naudoti specialius tvirtinimo elementus su guminėmis tarpinėmis (tam, kad tvirtinant nesudaužytume stiklo ir jį stabiliai užfiksuotume). Guminės tarpinės šiek tiek pakelia tvirtinimo elementų kainą, tačiau vertinant bendrą projekto sąmatą berėmiai amorfinio tipo saulės moduliai su juos tvirtinančiomis konstrukcijomis bus pigesni už modulius su aliuminio rėmu ir jų tvirtinimo elementais. Montavimų darbų kaina praktiškai vienoda abiem atvejais.

Reziumuojant galima teigti, jog per komercinių saulės elektrinių bumą dažniausiai buvo renkamasi polikristalinio ir monokristalinio tipo saulės moduliai, tokios elektrinės užimdavo mažiau ploto žemės sklype ar ant stogo, joms reikėjo mažiau tvirtinimo konstrukcijų, o aukštas elektros energijos supirkimo tarifas garantavo savininkams juos tenkinantį atsipirkimo laiką. Šiuo metu statantiems saulės elektrines savoms reikmėms atsipirkimo laiko požiūriu žymiai patrauklesni yra projektai iš amorfinio tipo saulės modulių ant stogo arba saulę sekančių sistemų ant žemės.